ODMANGANIANIE WODY Mangan występujący w wodach jako dwuwęglan Mn(HC03h jest łatwo usuwalny, natomiast w wodach miękkich jako siarczan MnS04 jest trudny do strącania. Odmanganianie przeprowadza się sposobem chemiczno-mechanicznym lub biologicznym. Sposób pierwszy polega na napowietrzeniu podobnie jak przy usuwaniu żelaza. Filtr musi zawierać jednak pewną ilość brunatniaka Mn02. Związek ten powstaje podczas długotrwałego przesączania prze piasek wód zawierających mangan o odczynie neutralnym. Okres tzw. dojrzewania filtru powinien trwać kilka tygodni. W praktyce proces ten upraszcza ...
Po pierwszej części instytucjonalnej architektury, którą przedstawiliśmy na początku tego roku, dzisiejsza Round Up jest drugą częścią wcześniej opublikowanych projektów instytucjonalnych.
Cieszyć się! Budynek korporacyjny KP Alazraki / AD11 Projekt dla agencji reklamowej Alazraki KP składa się z dwóch budynków zbudowanych na różnych etapach.
Pierwsza z nich została pomyślana jako radykalna interwencja istniejącego budynku poprzez przekształcenie jego wykorzystania i wizerunku przy jednoczesnym poszanowaniu istniejącej struktury.
Budynek znajduje się naprzeciwko drogi o dużej prę...
Do odbarwiania oraz usunięcia zapachu i smaku wody stosuje się drobno zmielony węgiel aktywny, podobnie ja w przemyśle dla odbarwienia cieczy, np. w cukrowniach. Węgiel absorbując substancje organiczne dobrze oczyszcza wody z terenów bagnistych, a poza tym usuwa smak fenoli, siarkowodór, żelazo oraz chlor. Węgiel aktywny stosuje się również do dechloracji wody. Potrzebna ilość węgla zależy od jakości wody i wynosi 0,5-30 g/m. Zazwyczaj używa się filtrów powolnych z 3 cm warstewką sproszkowanego węgla, umieszczoną w warstwie roboczej filtru. . tak aby warstewka węgla była przyk...